Angiológia je odborom vnútorného lekárstva, ktorý sa zaoberá skúmaním, diagnostikou, liečbou a prevenciou cievnych ochorení v celej jej šírke a komplexnosti. Ide o ochorenia postihujúce jednotlivé úseky alebo celý systém tepien, žíl, miazgových ciev a mikrocirkulácie.
Cieľom odboru je znížiť vysokú chorobnosť a úmrtnosť na kardiovaskulárne ochorenia, skrátiť pracovnú neschopnosť, zredukovať progresiu ochorení do štádia invalidizácie a zlepšiť kvalitu života pacientov.
Angiológia používa špeciálne klinické vyšetrovacie a liečebné postupy ako neinvazívneho, tak invazívneho charakteru. V indikovaných prípadoch využíva interdisciplinárnu spoluprácu s:
Neskoré orgánové komplikácie cukrovky (postihnutie očí, nervov, obličiek, ateroskleróza) vznikajú v dôsledku postihnutia malých aj veľkých ciev, zvýšenou hladinou cukru v krvi, ako aj ďalšími pridruženými faktormi, ako je vysoký krvný tlak či zvýšená hladina tukov v krvi. Postihnutie malých ciev – diabetická mikroangiopatia – sa prejavuje špecifickými zmenami drobných ciev, ktoré sa prejavujú predovšetkým v obličkách, očiach a nervoch. Postihnutie veľkých ciev – diabetická makroangiopatia – je v podstate urýchlený proces aterosklerózy veľkých ciev (kôrnatenie tepien). Aterosklerotické cievne zmeny vedú k zúženiu alebo úplnému uzáveru tepien. Vývoj aterosklerózy u diabetikov je asi štyrikrát rýchlejší ako u nediabetikov, zmeny sa začínajú prejavovať v nižšom veku a majú závažnejší priebeh ako u nediabetikov. Prevenciou, včasnou diagnostikou a liečbou dnes dokážeme vývoj orgánových komplikácií cukrovky oddialiť, alebo ich vzniku zabrániť.
Angiologické pracovisko II. internej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice v Bratislave poskytuje komplexnú špecializovanú zdravotnú starostlivosť pacientom s cievnymi ochoreniami (tepnového, žilového a miazgového systému) v ambulantnej, ako aj lôžkovej časti.
V ambulantnej časti prebieha konziliárna a prevažne diagnostická činnosť vrátane ambulantnej infúznej a kompresívnej liečby, ošetrovania chronických rán, skleroterapie kŕčových žíl. V lôžkovej časti sa realizuje konzervatívna liečba: vazoaktívna infúzna liečba a v spolupráci s I. rádiologickou klinikou aj perkutánna endovaskulárna liečba.
Vyšetrujeme a liečime pacientov s:
Pacienti s nestabilnými, závažnými alebo komplikovanými formami cievnych ochorení zostávajú trvale pod kontrolou angiológa.
Okrem liečebno-preventívnej činnosti na pracovisku prebieha aj vedecká a pedagogická činnosť, pregraduálna výučba poslucháčov lekárskej fakulty, postgraduálna výučba v odbore angiológia a diabetológia, ako aj vedecká výchova interných a externých doktorandov v odbore vnútorné choroby.
Angiologické pracovisko II. internej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice v Bratislave každoročne organizuje odborné vedecké podujatie – Angiologický deň, kde prezentuje svoje výsledky. Nastávajúci už IX. Angiologický deň II. internej kliniky LFUK a UNB plánovaný na 25. januára 2012 bude zameraný na problematiku diabetickej nohy.
Na Angiologickom pracovisku II. internej kliniky LFUK a UNB pôsobia štyria lekári:
MUDr. Ewald Ambrózy,PhD.
II. interná klinika LFUK a UNB
prednosta:
doc. MUDr. Ľudovít Gašpar, CSc. Nemocnica Staré Mesto
Mickiewiczova 13 813 69 Bratislava
Zdroj: časopis Diabetik 11-12/2011