Diabetik.sk - Odborné informácie a pomoc diabetikom

Choroba a cukrovka

Zvládanie choroby

Bežné choroby, zvýšenie teploty, chrípka alebo nachladnutie predstavujú zvýšenú záťaž pre organizmus. Pri ochorení s teplotou alebo aj bez nej sa zvyšuje hodnota cukru v krvi (glykémia) napriek zníženému príjmu potravy, vracaniu a menšiemu pohybu. Je to preto, lebo organizmus je v strese a bráni sa hormónmi, ktoré zvyšujú hodnotu cukru v krvi.

Pri kontakte s lekárom je potrebné poskytnúť informáciu, či pacient má teplotu, či vracia, ako prijíma potravu, či leží v posteli.

Aby sa predišlo vážnemu ohrozeniu zdravia, je potrebné v tejto situácii častejšie merať glykémiu a tiež sledovať ketolátky v moči. Varovnými príznakmi, kedy pacient nevyhnutne musí vyhľadať lekára, je opakované vracanie, horúčka, bolesť brucha  a hlavy a ospalosť.

Odporúča sa merať glykémiu každých 4 – 6 hodín a je potrebné zaznamenať si výsledky.

Teplotu si treba merať štyrikrát denne. Je potrebné piť vo väčšom množstve nápoje, ktoré sú nesladené, prípadne nápoje, ktoré obsahujú minerály. Ak pacient neprijíma potravu, mal by pravidelne piť sladké nápoje a nahradiť obvyklé jedlo niečím ľahko stráviteľným, ako sú sušienky, toasty, polievky alebo ovocné džúsy.            Ak pacient vracia, treba vypiť pol pohára ovocného džúsu alebo sladkú Coca Colu. Odporúča sa piť častejšie malé množstvá.

Čo treba robiť pri akútnom ochorení bez vracania (bežná viróza), bez obmedzenia pohybovej aktivity:

Dávka bazálneho inzulínu ostáva normálna, upravuje sa dávka krátko pôsobiaceho inzulínu:

  1. Pri glykémii medzi 10 – 14 mmol/l sa zvýši dávka inzulínu podávaného pred jedlom o 2 jednotky, prípadne o 10 – 15 %.
  2. Pri glykémii 14 –17 mmol/l sa dávka podávaného inzulínu zvýši o 3 jednotky, prípadne o 20 %.
  3. Pri glykémii nad 17 mmol/l sa dávka inzulínu podávaného pred jedlom zvýši o 4 jednotky, prípadne o 25 – 30 %.
  4. Pri prítomnosti a pretrvávaní ketolátok v moči je potrebné zvýšiť dávku ešte o 10 %, avšak rozhodne sa odporúča navštíviť  lekára.

Postupy pri rozličných situáciách

Ak pacient leží, odporúča sa porciu jedla zmenšiť o tretinu.

Pri vracaní – ak je glykémia v rozmedzí 5 – 10 mmol/l –  je potrebné prijímať tekutiny s cukrom vo veľmi malých dávkach, po lyžičkách tak, aby sa glykémia udržala v uvedenom  rozpätí.

Ak glykémia klesá pod 5 mmol/l, pacient musí byť hospitalizovaný. Je vhodné podať injekciu lieku GlucaGen HypoKit.

Pri glykémii nad 13 mmol/l a prítomných ketolátkach v moči pacient musí byť hospitalizovaný.

Meranie ketolátok v moči

Testovacie prúžky môžete dostať na základe lekárskeho predpisu alebo si ich zakúpiť v lekárni alebo v zdravotníckych pomôckach. Prúžky sa ponoria do vzorky moču. Porovnajte zmenenú farbu testovacieho prúžka s farebnou škálou na tube. Pri zhoršení zdravotného stavu a príznakoch uvedených vyššie si vždy zmerajte hladinu ketónov, ak máte glykémiu vyššiu ako 13,3 mmol/l.

Meranie cukru v krvi

Meranie cukru v krvi je podrobne popísané v inej časti.

Plánované vyšetrenia a chirurgické zákroky

Pred vyšetreniami a malými chirurgickými zákrokmi, kde treba byť nalačno, sa podá 50 – 60 % pôvodnej dávky inzulínu a nepodáva sa bolusový inzulín. Pri liečbe inzulínmi Insulatard, Humulin N, Insuman Basal sa podáva 50 – 60 % pôvodnej dávky,  pri liečbe bazálnymi analógmi ako Levemir alebo Lantus sa podáva 80 % pôvodnej dávky. Glykémia sa meria pred výkonom aj počas neho. Pri glykémii 11 – 14 sa podajú 2 jednotky bolusového inzulínu (napr. Actrapid, Apidra, Humalog, Humulin R, Insuman Rapid, NovoRapid), pri glykémii 14 – 17 mmol/l sú to 3 jednotky, pri glykémii nad 17 mmol/l sa podajú 4 jednotky.

Pri hypoglykémii si treba pamätať, že 10 g cukrov zvýši hodnotu glykémie o 2 mmol/l.