Cestovanie

Žiť s cukrovkou v žiadnom prípade neznamená vzdať sa radostí, ktoré prináša život. Naopak, na dovolenke sa môže diabetik opakovane naštartovať na lepšie zvládanie cukrovky. Aby dovolenka prebehla bez problémov, je potrebné si ju naplánovať v dostatočnom predstihu.

Základná rada je, že lepšie sú mierne vyššie hodnoty glykémie než hypoglykémia. Samokontrola glykémie je dôležitá aj počas cestovania.

Pred cestou

Zistite si informácie o mieste pobytu: povinné alebo odporúčané očkovanie pred vycestovaním, teplotné pomery v destinácii, časový posun, možnosti lekárskeho ošetrenia v mieste pobytu, telefónne číslo na záchrannú službu, preverenie možností uchovávať inzulín,  možnosti stravovania a možnosti osobnej hygieny.

  • Zdravotné poistenie – nezabudnite uviesť, že ste diabetik.
  • Požiadajte lekára o potvrdenie o ochorení.
  • Spočítajte si dávku inzulínu a liekov. Vezmite si so sebou viac liekov aj testovacích prúžkov pre prípad ich poškodenia.
  • Ak používate inzulínovú pumpu, vezmite si aj inzulín, ktorý sa dá podať inzulínovým perom.
  • V rozličných krajinách sa lieky nazývajú rôzne, preto si napíšte oba názvy lieku (obchodný názov aj názov účinnej látky).
  • Požiadajte lekára o lekárske potvrdenie, ktoré budete potrebovať pri cestovaní lietadlom, najmä ak používate inzulínovú pumpu.
  • Prečítajte si požiadavky cieľovej krajiny na dovoz liekov, napr. pri ceste do USA: http://www.tsa.gov/traveler-information/passengers-diabetes
  • Niektoré letecké spoločnosti poskytujú diabetickú stravu, objednajte si ju vopred.
Cestovanie

Lieky: inzulín ako aj náhradný inzulín, inzulínové pero, glukomer aj prúžky odporúčame mať pri sebe, nedávať ich do batožiny – mráz v batožinovom priestore lietadla ich poškodí. Nikdy nenechávajte inzulín v aute, aby ho v lete nepoškodilo teplo a v zime mráz.

  • Majte pri sebe niečo sladké pre prípad hypoglykémie.
  • Doklad o zdravotnom poistení a potvrdenia o liekoch a pomôckach majte v príručnej batožine.
  • Pacientom liečeným inzulínom sa odporúča:
  • Inzulín si v lietadle podávajte až vtedy, keď sa podáva jedlo.
  • Počas letu pite tekutiny v dostatočnom množstve.
  • Počas letu sa pohybujte alebo precvičujte nohy, aby sa predišlo vzniku žilovej trombózy.
  • Ak pocítite nevoľnosť, informujte personál lietadla.
  • Informácie pre šoférov sú uvedené v inej časti webovej stránky.
Pobyt
  • Dodržiavajte svoj denný režim tak, ako to bude možné. Nezabúdajte na lieky, jedlo, pohyb a spánok.
  • Pravidelne si merajte hodnotu glykémie.
  • Pri športe si zvýšte dávku o 1 – 2 sacharidové jednotky.
  • Pri vodných športoch: aby sa zabránilo potopeniu inzulínu, použite nadľahčovaciu hmotu pre balík, kde máte uložený inzulín a zdravotné pomôcky.
  • Dôsledne si ošetrujte rany na nohách, noste sandále, nebehajte bosý.
  • Zapamätajte si, že inzulín je stabilný pri izbovej teplote do 25 °C počas 30 dní, ale nesmie byť vystavený pôsobeniu svetla, priamemu slnku ani teplotám nižším ako 2 °C, preto sa odporúča nosiť ho pri tele.
  • Informácie o tom, ako postupovať pri chorobe počas dovolenky sú uvedené v inej časti webovej stránky.

Ešte pred odletom si preštudujte letový plán a informácie o zmenách časových pásem; zapíšte si jednotlivé časy. Keď budete cestovať, nebudete mať nato čas.

Pamätajte si, že cestovanie na Východ znamená kratší deň (Thajsko, Čína, Austrália alebo z Ameriky do Európy), teda dávka inzulínu je menšia. Cestovanie na Západ (USA, Kanada) znamená dlhší deň, takže môže byť potrebné viac inzulínu. Napríklad pri lete do USA je deň dlhší o 6 hodín pri ceste do New Yorku, do stredu USA o 7 – 8 hodín a na západné pobrežie až o 9 hodín. To znamená, že keď priletíte napr. do New Yorku o 16. hod. miestneho času, doma je o 6 hodín viac – teda je 22.00 hod.

Počas cestovania sa riaďte hodinkami, na ktorých máte nastavený domáci čas (miesto odletu) do nasledujúceho rána v mieste Vášho pobytu. Poznačte si čas, kedy bude končiť pôsobenie účinku bazálneho inzulínu. Vtedy sa zvýši glykémia. Zvýšenú glykémiu si znížte bolusovým inzulínom. Po príchode do destinácie si pred večerou zmerajte glykémiu a podajte si bolusový inzulín. Pred spaním si podajte bazálny inzulín.

Pri ceste na Východ je deň kratší (napr. odlet je o 7:25, let trvá 15 hodín). To znamená, že cestovateľ má po prílete noc v mieste odletu (22.25 hod.), ale v novej destinácii je deň (6.25 hod.). Napriek únave sa odporúča nespať a čas do večera preklenúť podávaním si bolusového inzulínu. Večer si treba podať bazálny inzulín a pokračovať v zaužívanom režime.

Od prvého dňa sa snažte adaptovať sa na nový čas, aby ste sa vyhli tzv. jet-lagu („pásmovej chorobe“), t. j. poruche biologických rytmov v dôsledku časového posunu. Prejavuje sa podobne ako pri prechode z letného na zimný čas. Najčastejšie ide o poruchu spánku a únavu. Už počas cesty sa snažte prispôsobiť času v destinácii, napr. naplánovaním si spánku tak, aby ste zaspali večer v mieste destinácie.

Výživový doplnok s obsahom vitamínov, minerálov a antioxidantov

Glucose Vital 90 tabliet

Glucose Vital 90 tabliet

Výživový doplnok s obsahom vitamínov, minerálov.

Kúpiť

Glucose Vital 30 tabliet

Glucose Vital 30 tabliet

Výživový doplnok s obsahom vitamínov, minerálov.

Kúpiť

Dostupnosť
Glucose Vital je výživový doplnok, ktorý je svojim zložením určený predovšetkým ľuďom so zvýšenou hladinou glukózy v krvi a je dostupný v každej lekárni. V prípade, že produkt v lekárni nemajú skladom, lekárnik vám ho rád objedná a do 24 hodín môžu byť u vás, alebo je možné si ho jednoducho zakúpiť online.

Zloženie a dávkovanie

zobraziť tabuľku zloženia a dávkovanie

Prečítajte si príbalový leták

PDF súbor na stiahnutie

Mohlo by Vás zaujímať

Vitamíny a minerály u diabetika

Vitamíny a minerály sú pre naše telo veľmi dôležité. Cukrovka je totiž ochorenie, ktoré zvyšuje oxidačný stres…

Chcem vedieť viac

Základné informácie o cukrovke

Čo je diabetes? Ako vzniká, čo ho spôsobuje a ktoré typy diabetu rozoznávame? Akú úlohu zohráva v ľudskom tele inzulín?…

Chcem vedieť viac

Komplikácie cukrovky

Dlhodobá ignorácia alebo nesprávna liečba cukrovky môže viesť až k vážnym akútnym či chronickým komplikáciám…

Chcem vedieť viac