Cieľom liečby cukrovky je
Cukrovka nie je jednotné ochorenie. Liečba teda vyplýva z toho, o aký typ cukrovky ide. V záujme správnej liečby je dôležité vedieť, či ide o diabetes mellitus 2. typu alebo o diabetes mellitus 1. typu, prípadne iný diabetes, ako je diabetes LADA, tzv. steroidný diabetes, pankreatogénny diabetes alebo o iný typ diabetu.
Základným predpokladom úspešnosti liečby je zmena životného štýlu zahrňujúca diétne opatrenia a zvýšenú fyzickú aktivitu. Významnú úlohu zohráva aj pomoc rodiny a okolia pacienta.
Cukrovka je dlhodobé a postupujúce ochorenie. Rimania mali príslovie: „Non progredi est regredi“ – „Kto nejde dopredu, ide dozadu.“ To platí aj pre liečbu cukrovky. Ak pacient nič nezmení a bude užívať iba tablety, hladina cukru v krvi sa bude postupne zvyšovať. Na zvýšenú hladinu cukru v krvi bude potrebné reagovať zmenou dávky a pridávaním ďalších tabliet alebo inzulínu. Vo väčšine prípadov je v liečbe možná maximálne trojkombinácia tabliet znižujúcich cukor, to však nie je možné u všetkých diabetikov. Ak tablety už nepôsobia, je potrebné doplniť inzulín pomocou inzulínu podávaného v injekčnej forme.
Po určitom čase dochádza k zlyhaniu liečby tabletami. Príznakom je zvyšovanie hladiny cukru v krvi. Väčšinou pacient môže ovplyvniť čas do začatia inzulínovej liečby svojím prístupom k ochoreniu.
Dodržiavanie liečebných odporúčaní, samokontrola glykémie zabraňujú vzniku komplikácií cukrovky. Pre úspešnú liečbu cukrovky je potrebná veľmi dobrá liečba hneď od začiatku ochorenia. Telo si pamätá hladinu cukru v krvi. Tento jav sa nazýva „efekt glukózovej pamäti“. Pacienti výborne liečení od začiatku ochorenia majú lepšie výsledky liečby než tí, ktorí sa rozhodnú dobre sa liečiť až po tom, ako sa vyskytli komplikácie.
U diabetikov 1. typu je súčasne s režimovými opatreniami nevyhnutnou požiadavkou inzulínová liečba hneď od začiatku. V súčasnosti pacientov s cukrovkou 1. typu liečime intenzifikovaným inzulínovým režimom, ktorý najlepšie napodobňuje fyziologickú (telu vlastnú) sekréciu inzulínu.
Perorálne antidiabetiká (skratka PAD, OAD) sú lieky, čo sa používajú iba na liečbu cukrovky 2. typu. U pacientov, u ktorých sa nedarí docieliť optimálnu metabolickú kompenzáciu cukrovky režimovými opatreniami, pristupujeme k liečbe PAD. Pacienti s vyšším rizikom výskytu komplikácií cukrovky sa liečia tabletami hneď od začiatku ochorenia.
Spočiatku volíme jeden druh lieku, pokiaľ nie je efekt dostatočný, môžeme podávať ďalšie lieky v kombinácii. Volíme lieky s rôznym mechanizmom účinku. V žiadnom prípade perorálne antidiabetiká nenahradzujú diétu, fyzickú aktivitu a ostatné režimové opatrenia.
Liečba perorálnymi antidiabetikami nezaručuje ani to, že ide o ľahšiu formu cukrovky, pri ktorej sa nerozvíjajú neskoršie komplikácie.
Pri liečbe treba mať na pamäti, že ani najlepší liek nezníži hodnotu cukru v krvi, ak pacient nedodržiava diétu a ak sa nepohybuje.