Vitamíny a minerálne látky u diabetikov
Vitamíny a minerálne látky v našom tele zohrávajú veľmi dôležitú úlohu v metabolických procesoch. Sú potrebné v malých množstvách. Ako súčasť rozličných enzýmov sa zúčastňujú na chemickej premene látok. Aj veľmi mierny nedostatok vitamínov a minerálnych látok vedie k závažným klinickým stavom a ochoreniam. Správna a vyvážená výživa zabezpečuje dostatok všetkých potrebných látok. Avšak pri niektorých stavoch a ochoreniach je ich v organizme nedostatok a je potrebné dodať chýbajúce vitamíny a minerály.
Cukrovka je ochorenie, pri ktorom je zvýšený oxidačný stres. Oxidačný stres je nerovnováha medzi tvorbou reaktívnych molekúl, ktoré poškodzujú organizmus, a ich zneškodňovaním. Voľné radikály sú látky veľmi ľahko reagujúce s inými látkami a molekulami. Ľahko vznikne poškodenie normálnej funkcie a začne sa rozvíjať ochorenie. Za vznik oxidačného stresu sú zodpovedné reaktívne kyslíkové častice (ROS), ktorými sú napr. superoxid, peroxid vodíka, hydroxylové radikály. Tieto látky sú produktom normálneho bunkového metabolizmu v každom živom organizme, ktorý získava energiu oxidáciou. Vznik oxidačného stresu je preto výsledkom porušenia rovnováhy na rôznych úrovniach v bunke. Z tohto dôvodu sa v bunke produkujú enzýmy, ktoré sú zodpovedné za detoxikáciu bunky od ROS a boj s oxidačným stresom. Antioxidačné látky teda plnia obrannú funkciu. K nízkomolekulovým látkam, ktoré ochraňujú organizmus patrí kyselina askorbová – vitamín C, kyselina lipoová, tokoferoly vitamín E a aj iné látky.
Odborné spoločnosti ako The American Diabetes Association (ADA) a the American Dietetic Association zastávajú názor, že zdravý jedinci a jedinci s malým rizikom nutričných deficitov získavajú dostatok mikronutrientov z potravy. Sú však skupiny ľudí so zvýšeným rizikom nedostatku. K nim patria pacienti držiaci nízkokalorické diéty, pacienti s vekom nad 65 rokov, striktní vegetariáni a iné špeciálne skupiny pacientov, kde patria aj diabetici, môžu mať prospech s užívania vitamínových a minerálnych doplnkov. V súčasnosti sú publikované štúdie z bežnej klinickej praxe, ktoré dokazujú spojitosť medzi diétnym a doplnkovým príjmom vitamínom a antioxidantov a pozitívnymi vplyvmi na liečbu niektorých špecifických komplikácií diabetu ako napríklad diabetickej polyneuropatie a diskutuje sa o vplyve na kardiovaskulárne ochorenia.
Význam a úloha jednotlivých vitamínov a minerálnych látok
Chróm. Prítomnosť trojmocného chrómu (Cr+3) sa vyžaduje na udržanie normálneho glukózového metabolizmu. V experimentálnych štúdiách pri chýbaní chrómu sa vyvinula porucha metabolizmu glukózy, ktorá sa však dala zvrátiť pridaním chrómu do potravy. Chróm sa zúčastňuje nielen v procesoch spojených s kontrolou hladiny cukru v krvi, ale aj pri metabolizme lipidov (tukov), znižovaní telesnej hmotnosti a hustoty kostí. Normálne množstvo chrómu je 25 μg pre ženy a 35 μg pre mužov. Rizikové faktory, ktoré poukazujú nato, že pacientovi môže chýbať chróm sú hyperglykémia, glykozúria, príjem nízkokalorickej diéty a vyšší vek. Ďalšie situácie, kde môže byť nedostatok chrómu je tehotnosť a dojčenie, stres, infekcia a trauma a dlhodobé chronické cvičenie. Chróm zvyšuje a zosilňuje pôsobenie inzulínu. Pre správne vstrebávanie je vhodný pomer zinku a chrómu, ale aj odstup od užitia aspirínu, železa.
Zinok. Je druhým najviac zastúpeným stopovým prvkom v ľudskom tele. Pre svoje funkcie patrí medzi najvýznamnejšie. V súčasnosti je ho v strave nedostatok, lebo priemyselne pripravované potraviny ho obsahujú len vo veľmi malom množstve. V tele sa nevytvárajú veľké zásoby a preto je ich potrebné neustále dopĺňať. Najviac sú jeho nedostatkom postihnuté deti, mládež, diabetici a tehotné ženy. Zinok je potrebný pre svalovú prácu a veľké množstvo sa ho stráca potením. Príznaky nedostatku sú spomalený rast, nepravidelná menštruácia, zníženie imunity a náchylnosť k infekciám, znížená kvalita pokožky a dlhšie hojenie rán, zhoršenie videnia, artérioskleróza a poruchy sexuálnych funkcií. Pri nedostatku sa objavujú na nechtoch biele škvrny. Jeho odporúčaná denná dávka je asi 15 mg. Je predpokladom pre zvýšenú tvorbu testosterónu a je nevyhnutný k syntéze bielkovín a k rastu svalovej hmoty. Podporuje hojenie rán a delenie buniek a priaznivo ovplyvňuje organizmus pri kožných ochoreniach. Podporuje správnu funkciu inzulínu a znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Chráni pred infekciami. Pomáha aj pri psychických problémoch ako je depresia.
Vitamin E. Vitamín je rozpustný v tukoch. Jeho hlavná funkcie je antioxidačné pôsobenie. Predpokladá sa, že práve voľné radikály sú príčinou kardiovaskulárnych ochorení, nádorových ochorení, ovplyvňuje životnosť buniek. Nízke hladiny vitamínu E sa spájajú s cukrovkou. Práve pacienti s cukrovkou majú znížené hladiny antioxidačných látok a zároveň majú aj ich zvýšenú potrebu. Nedostatočná kontrola cukrovky – hyperglykémia sa spája so zvýšenou tvorbou markerov oxidatívneho stresu. Vitamín E neutralizuje voľné kyslíkové radikály vznikajúce počas normálnych procesov v bunke, ochraňuje bunkové membrány a zohráva úlohu aj metabolizme tukov ovplyvnením lipoproteínu LDL. Predpokladá sa, že môže pôsobiť ako ochrana pred poškodením obličiek, nervov a ako prevencia srdcovocievnych ochorení tak, že zabraňuje zmenám bielkovín, pri ktorých sa na bielkoviny viaže glukóza (glykácii), oxidácii tukov a zabraňuje zhlukovaniu a zrážaniu krvných doštičiek. Dávka vitamínu E do 400 IU sa považuje za bezpečnú, nemala by sa však prekročiť dávka >800 IU.
Vitamíny skupiny B. Hyperhomocysteinémia sa spája s koronárnou chorobou srdca, ochoreniami ciev mozgu ako aj ochoreniami ciev. Je považovaná za samostatný rizikový faktor. Pri jej prítomnosti sa riziko zvyšuje dvojnásobne. Na každých 5 μmol/l vzostupu sa zvyšuje riziko úmrtia o 17% u nediabetikov a 60% u diabetikov. Dostatočné hladiny vitamínu pyridoxínu (vitamín B6), kobalamínu (vitamínn B12), a kyseliny listovej sú nevyhnuté pre správny metabolizmus homocysteínu. Nedostatok kyseliny listovej je najčastejší u diabetikov pri liečby liekmi obsahujúcimi účinnú látku metformín, ďalej pri liekoch používaných na liečbu epilepsie ale aj na liečbu silnej bolesti, u tehotných, dojčiacich u alkoholikov a u pacientov po chirurgických zákrokoch v tráviacom trakte. Odporúčaná denná dávka kyseliny listovej je 400 μg/deň u dospelých a 600 μg na deň počas tehotenstva. Vitamíny B-komplexu majú priaznivé účinky na zápalové a degeneratívne ochorenia nervov a pohybového systému. Používajú sa nielen ako náhrada pri nedostatku vitamínov v organizme, ale pri vysokom dávkovaní majú ďalšie farmakologické vlastnosti, ktorými sa vysvetľujú analgetické, antineuralgické a regeneratívne účinky. Lederman a Wiedey (1989) pozorovali v placebom kontrolovanej dvojito zaslepenej štúdii účinnosť kombinovaného lieku s obsahom benfotiamínu, vitamínu B6 a B12 (milgamma® N cps), ktorý sa podával pacientom s diabetickou polyneuropatiou, ktorá sa prejavovala ako pálenie dolných končatín. Počas liečby nastalo významné zlepšenie bolestivých pocitov a porúch citlivosti. Strache a kol. (1996) pozoroval v placebom kontrolovanej dvojito zaslepenej štúdii významné zlepšenie vodivosti nervových vlákien počas podávania kombinovaného lieku obsahujúceho benfotiamín, vitamín B6 a vitamín B12 v liečbe diabetickej polyneuropatie. Aj dlhodobé sledovania 9 mesiacov po ukončení štúdie potvrdili priaznivý účinok. Vitamín B6 sa zúčastňuje na odbúravaní bielkovín, tukov a cukrov. Jeho účinok na nervové tkanivo sa môže využiť k zníženiu zápalových prejavov na nervových vláknach. Vitamín B12 je nenahraditeľný pre látkovú výmenu buniek, pre tvorbu krviniek a funkciu nervového systému. Pôsobí ako katalyzátor pri biologickej tvorbe nukleových kyselín ako stavebnej jednotky nových bunkových jadier. Vysoké dávky vitamínov skupiny B majú protibolestivé a antialergické vlastnosti a podporujú prietok krvi.
Vitamín B1. Nervové bunky získavajú energiu najmä odbúravaním glukózy. Preto pre správnu funkciu nervov je nevyhnutné dostatočné zásobovanie vitamínom B1. Pri zvýšenej hladine glukózy sa zvyšuje potreba vitamínu B1. Najlepšie je dodávať vitamín ako látku, benfotiamín, ktorý sa v tele upraví na vitamín B1.
Kyselina pantoténová alebo vitamín B5 je kyselina a zároveň vitamín. Kyselina pantotenová patrí do skupiny vitamínov rozpustných vo vode. Vstupuje do metabolizmu cukrov, tukov a bielkovín. Podieľa sa na tvorbe červeného krvného farbiva hemoglobínu.
Biotín (iné názvy: vitamín B7, vitamín H, vitamín I) je jeden z vitamínov B. Je nepostrádateľný pre cievny systém a kožu. Prejavy nedostatku biotínu sa prejavuje kožnými poruchami, malátnosťou slabosťou a nevládnosťou končatín.
Betakarotén v ľudskom tele funguje ako antioxidant. Pri jeho nedostatku sa zvyšuje riziko rakoviny a klesá celková obranyschopnosť organizmu. Ak nie je telu dodávaný ani vitamín A, nie je z čoho tento vitamín vyrábať, a to so sebou nesie významné zdravotné riziká. Pri predávkovaní betakaroténom (na rozdiel od vitamínu A) nehrozia žiadne vážnejšie zdravotné problémy. Vedľa prírodného betakaroténu, obsiahnutého prevážne v zelenine, je vyrábaný syntetický betakarotén, ktorý sa používa do komerčných potravinových doplnkov a kozmetických výrobkov. Syntetický betakarotén má inú štruktúru molekuly ako prírodný a pôsobí inak na ľudský organizmus než prírodný. Pre zaistenie ochrany organizmu sa viac odporúča konzumácia prírodného vitamínu.
Vitamín C. Podáva sa dospelým a deťom na prevenciu alebo terapiu stavov nedostatku kyseliny askorbovej v organizme, najmä v období zvýšených nárokov: v detstve počas rastu, v tehotenstve, pri laktácii, pri namáhavej práci, športe, infekčných chorobách, v rekonvalescencii, pri jednostrannej strave, v starobe a u fajčiarov. V kombinácii s inými antioxidantmi sa podáva na obmedzenie škodlivého vplyvu voľných radikálov (antioxidačné pôsobenie).
Určité skupiny pacientov, ako sú seniori, gravidné a dojčiace matky ako aj striktní diabetickí vegetariáni môžu mať prospech z podávania prípravkov s obsahom viacerých vitamínov a minerálnych látok. V tabuľke nižšie je uvedená riziková skupina a odporúčané dodanie vitamínu alebo minerálnej látky.
Ženy | Vápnik, železo, kyselina listová |
---|---|
Dospievajúci | Vápnik, železo, vitamíny, minerály |
Seniori | Vápnik, železo, vitamíny, minerály, vitamín D, vitamín B12 |
Diabetici | Vápnik, železo, vitamíny, minerály, vitamín D, vitamíny skupiny B |
Vegetariáni | Vápnik, vitamín D, železo, vitamín B12 |
Fajčiari | Vitamín C |
Pri užívaní prípravkov s obsahom vitamínov a minerálnych látok je potrebné neprekračovať odporúčané denné dávky. Veľkou výhodou je dostupnosť prípravkov, ktoré obsahujú kombináciu jednotlivých vitamínov v jednej tablete. Je veľmi dôležité si uvedomiť, že vitamíny a minerálny nám pomáhajú, avšak nenahradia pestrú a plnohodnotnú stravu a zdravý životný štýl.
Výživový doplnok s obsahom vitamínov, minerálov a antioxidantov
Glucose Vital 90 tabliet
Výživový doplnok s obsahom vitamínov, minerálov.
Glucose Vital 30 tabliet
Výživový doplnok s obsahom vitamínov, minerálov.
Dostupnosť
Glucose Vital je výživový doplnok, ktorý je svojim zložením určený predovšetkým ľuďom so zvýšenou hladinou glukózy v krvi a je dostupný v každej lekárni. V prípade, že produkt v lekárni nemajú skladom, lekárnik vám ho rád objedná a do 24 hodín môžu byť u vás, alebo je možné si ho jednoducho zakúpiť online.
Zloženie a dávkovanie
zobraziť tabuľku zloženia a dávkovanie
Prečítajte si príbalový leták
PDF súbor na stiahnutie
Mohlo by Vás zaujímať
Vitamíny a minerály u diabetika
Vitamíny a minerály sú pre naše telo veľmi dôležité. Cukrovka je totiž ochorenie, ktoré zvyšuje oxidačný stres…
Základné informácie o cukrovke
Čo je diabetes? Ako vzniká, čo ho spôsobuje a ktoré typy diabetu rozoznávame? Akú úlohu zohráva v ľudskom tele inzulín?…
Komplikácie cukrovky
Dlhodobá ignorácia alebo nesprávna liečba cukrovky môže viesť až k vážnym akútnym či chronickým komplikáciám…